Akne İzi Tedavisi | Clinimed
Nişantaşı:0850 850 25 63 - Ataşehir :0850 850 25 63 - 0532 275 11 30 info@clinimed.com.tr
العربية EN

Leke Tedavileri

Akne İzi Tedavisi

Akne ergenlik döneminde birçok gencin ortak sorunudur ve genellikle ergenlik döneminin bitmesiyle beraber kendiliğinden iyileşmektedir. Ancak kimi zaman akneler uzun süre ciltte kalmakta ve yenileri sürekli cildi istila etmektedir. Bu gibi durumlarda akne izlerinin oluşumu kaçınılmazdır. Aktif akneler iyileşirken genellikle beraberinde ya leke izleri ya da çukur benzeri izler bırakmaktadır. En çok rastlanan akne izi çukurlaşma şeklinde görülmektedir. Aknenin kendi görüntüsünün yanı sıra bir de akne izleri ciltte oluşmaya başlayınca kişi kendini kötü hissetmekte ve çıkış yolu aramaktadır.

Çoğu zaman hem akne hem de akne izi tedavisinde kişi geç kalmaktadır. Kendi için potansiyel tedavi seçeneklerini tercih eden ve herhangi bir uzmana danışmadan bu tedavileri uygulayan kişiler aslında ciltlerinin daha savunmasız kalmasına ve sivilcelerin, haliyle izlerin de çoğalmasına neden olmaktadır.

Akne izleri erken dönemde pembe renklidir ve zaman geçtikçe cilt rengine dönmektedir. Ancak bazen bu içlerin içi pembe kalabilmektedir. Bu durum izlerin kötüleştiği anlamına gelmektedir ve acil tedavi için de bir uyarıdır aslında. Akne izlerinde en sık rastlanan çukurlaşma zaman geçtikçe cildin daha gevşek ve bakımsız görünmesine neden olmaktadır. Erken dönemde tedavi tercih edildiğinde bu çukurlaşmalar daha hızlı bir şekilde tedavi edilmektedir. akne izi tedavisinde yapılan planlama kişiye özel olmalıdır. Herkes aynı yöntemle akne izlerinden kurtulamaz. Kişinin cilt tipine ve daha önce kullandığı ilaçlara bakılarak başarılı olabilecek bir tedavi yöntemi tercih edilecektir.

Akne izi tedavisinde lazer kullanımı oldukça yaygın olmakla beraber, ilaç kullanımı ve peeling gibi tedavi yöntemleri de tercih edilebilmektedir.