Akne Tedavisi | Clinimed
Nişantaşı: 0(212) 232 39 90 - Ataşehir : 0(216) 510 34 72 - 0(544) 275 11 31 info@clinimed.com.tr
EN

Akne Tedavisi

Akne Tedavisi

Akne (sivilce) sıklıkla görülen bir cilt problemidir. Cilt altında iltihaplı ve kabarık dokuların oluşmasına neden olan yağ bezlerinin fazla olması durumu akneye neden olmakta ve bu da hem estetik görünüm olarak kişiye rahatsızlık vermekte hem de psikolojik olarak benlik saygısının yitirilmesine neden olmaktadır. Günümüzde herkes ergenlik döneminde akne oluşumu olduğunu ve ergenliğin son bulmasıyla beraber akne oluşumunun da kendiliğinden kaybolduğunu bilmekte. Ancak akne sadece ergenlik dönemine has bir sorun değildir. 40 yaşına kadar her iki cinste de akne oluşumu olabilmektedir. Kimi zaman hormonal bozukluklar da akne oluşumuna neden olabilmektedir.

Akne yağ bezlerinde meydana gelen bir oluşumdur. Aynı zamanda gözeneklerin kirli olması ve tıkanmasıyla beraber burada oluşan bakterilerin iltihaplı bir oluşuma dönüşmesiyle de akne ortaya çıkmaktadır. Akne yaygın bir problem olsa da çoğu kişi doktora gidip tedavi olmak yerine başka çözümler aramakta veya aknelerini makyaj benzeri farklı yöntemlerle kapatmaya çalışmaktadır. Akne 1-2 yıl içinde kendiliğinden cildi terk etse de bazen bu daha uzun sürebilmektedir. Tedaviye ne kadar geç kalınırsa o kadar zor olacaktır. Bu nedenle akne oluştuğu anda önleyici bir tedavi gereklidir.

Akne tedavisinde mutlaka uzman bir dermatolog ile görüşmek şarttır. Kişinin kendi kafasına göre uyguladığı tedavi yöntemleri işe yaramamasının yanı sıra aynı zamanda akne oluşumlarının daha kötü olmasına veya çoğalmasına neden olabilmektedir. Genellikle hafif akne oluşumunda losyonlar veya kremler yeterli olabilmektedir. Aynı zamanda cildin her zaman temiz tutulması da şarttır. Ancak orta veya ileri dereceli akne oluşumları kremlerin yanı sıra ağız yoluyla alınan ilaçlarla da tedavi edilebilmekte, ek tedavi yöntemleri de denenmektedir.