Ayak Çıbanı | Clinimed
Nişantaşı: 0(212) 232 39 90 - Ataşehir : 0(216) 510 34 72 - 0(544) 275 11 31 info@clinimed.com.tr
EN

Ayak Çıbanı

Ayaklarımıza çoğu zaman gereken özeni göstermiyor olabiliriz. Ancak ayaklar vücudumuzun en önemli bölgelerinden biridir. vücudumuzda bulunan tüm organların sinir sistemini etkileyen noktalar da ayaklarımızın altında bulunmaktadır. Yani ayaklara yapılan güzel bir masaj veya da bakım tüm vücudu etkileyecektir. günün çoğunu ayakta, çalışarak ve dışarıda geçiren kişilerin ortak derdi sürekli ayakkabı giymektir. Ayakların uzun saatler boyu ayakkabıların içinde hapsolması bazı sorunlara neden olabilmektedir.             Ayakkabı içinde havasız kalan, terleyen ve ısınan ayaklar bakteri oluşumu için bulunmaz bir nimet haline gelmektedir. Bu durumda ortaya çıkan sorunlardan biri de ayak çıbanıdır.

Ayak çıbanı ayaklarımızda deri altında bulunan ter bezleriyle kıl köklerinin mikrop kapması sonucunda oluşan iltihaplı şişlikler olarak bilinmektedir. Ayak çıbanının oluştuğu bölgede büyük bir ağrı ve acı hissedilmektedir. Ardından ise kırmızı renkte, sert ve baskı yapıldığında daha fazla ağrıyan kabartılara neden olmaktadır. Oluşan bu şişliklerin sıkılması ve patlatılmaya çalışılması son derece risklidir. Bu nedenle asla dokunulmaması mutlaka bir uzmana başvurulması şarttır.

Ayak çıbanları yürürken de birçok soruna neden olmaktadır. Üzerine basınca baskının ve ağrının artması nedeniyle günlük yaşamda aksaklıkların yaşanmasını sağlamaktadır.

 

AYAK ÇIBANI TEDAVİSİ

Ayak çıbanı tedavisinde hiçbir işlem uygulamadan çıbanların kendi kendine geçmesini beklemek mümkün olsa da çoğu zaman bir uzman yardımı alınması önerilmektedir. Çünkü ileri yaşta ve bağışıklığı zayıf olan kişilerde çıbanlar hızla vücudun başka bölgelerine yayılabilmektedir. Bu durum sorunun daha da büyümesine neden olacağından  en iyi yöntem çıban çıktığını görür görmez doktora başvurmaktır.

Ayak çıbanı tedavisinde antibiyotik etkisi olan kremler iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Ancak bazı durumlarda bu yöntem işe yaramayabilir. Bu durumda ağızdan alınan antibiyotik içeren ilaçlar kullanılmaktadır.