Ben | Clinimed
Nişantaşı: 0(212) 232 39 90 - Ataşehir : 0(216) 510 34 72 - 0(544) 275 11 31 info@clinimed.com.tr
EN

Ben

Ülkemizde sık görülen bir romatizmal hastalık olan behçet hastalığı çok düşük oranlarda görülmektedir. 250 kişiden birinde görülen behçet hastalığı birçok belirtiyle kendini göstermektedir. Bu belirtilerden bazıları eklem ağrısı, genital yaralar, ağız yaraları, damar tıkanıklığı ve deri döküntüleridir. Aynı zamanda görme problemlerinin de yaşandığı behçet hastalığı dünya genelinde nadir görülen kronik bir deri hastalığı olarak açıklanmaktadır.

Behçet hastalığının nedeni tam olarak bilinmemekle beraber gelişiminde genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğu bilinmektedir. Behçet hastalığı her yaşta görülmesine rağmen daha çok 20-30 yaşları arasında sık görülmektedir.

 

BEHÇET HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Behçet hastalığı zaman zaman gerilemekte ve sonrasında tekrar etmektedir. Böyle bir karakteri olan behçet hastalığının belirtileri arasında ağızda 1-3 hafta arasında devam eden ağrılı aftlar, bacaklarda ağrılı şişlik, genital bölgede yara, sivilce benzeri döküntüler, karın ağrısı, ishal, sinir sistemi bulguları, kanama ve deride püskürtü şeklinde yaralar vardır. bulguların hepsi bir anda görülmeyebilirken bazı belirtiler hastalığın ilk yıllarında görülmese de daha sonra ortaya çıkabilir. Özellikle gözdeki belirtiler behçet hastalığının teşhisinde önemlidir. Gözde kanlanma ve bulanık görme şeklinde kendini gösteren behçet hastalığı hastaların çok az kısmında körlüğe neden olabilmektedir.

Behçet hastalığını arttıran bazı faktörler de bulunmaktadır. Bunlardan bazıları sigara kullanımı, 20-30 yaş arası erkek olmak, genetik ve etnik kökendir.

 

BEHÇET HASTALIĞI TEDAVİSİ

Behçet hastalığının tedavisinde temel amaç organ tutulumunu engellemektir. Bu nedenle birden fazla tedavi uygulanabilmektedir. Organları ve hayatı tehdit eden durumlarda yüksek dozda kortizol gibi ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçlar bağışıklık sistemini baskılamaktadır. Hastalığın hayati organları tehdit etmediği durumlarda ise kolşisin adında bir ilaç kullanılmaktadır. Bu ilaç vücuttaki şişliklerin inmesini, eklem ağrılarını ve yaraların şiddetini azaltmaktadır.