Cilt Lekeleri | Clinimed
Nişantaşı: 0(212) 232 39 90 - Ataşehir : 0(216) 510 34 72 - 0(544) 275 11 31 info@clinimed.com.tr
EN

Cilt Lekeleri

Cilt Lekeleri Nasıl Tedavisi Olur?

Cilt vücudumuzu saran ve dış etkenlerden etkilenen bir örtüdür aslında. Stres, yorgunluk, yaşlanma ve hava kirliliği nedeniyle cildimizde bozulmalar ve bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Özellikle cilt konusunda en sık rastlanan ve şikayet edilen sorunlardan biri de cilt lekeleridir. Cilt lekeleri güneşle beraber ortaya çıkmaktadır. Ciltteki melanin üreten hücrelerin güneş ışığında aktif olmasıyla beraber ciltte lekelenmeler oluşmaktadır. Özellikle çok fazla güneş ışığı altında kalan ve cildi için koruyucu hiçbir ürün kullanamayan kişilerde bu soruna daha sık rastlanmaktadır.

Cilt lekelerinin tedavisi zor bir süreçtir diyebiliriz. Özellikle uzun süreli inatçı cilt lekelerinde tedavi süreci çok daha uzun sürecektir. Bu nedenle cildin güzelliğini ve sağlığını korumak adına cilt lekelerinin oluştuğunu gördüğünüz anda tedaviye başlamanızı öneririz. Cilt lekelerinin tedavisinde birden fazla yöntem uygulanabilmektedir. Bunlardan bazıları lazerle leke tedavisi, kimyasal peeling, antibiyotik haplar veya leke açıcı kremler olabilmektedir. Bu tedavilerin seçimi tamamen hasta ve doktor arasında yapılmalıdır. Derin lekelerde kremler veya haplar işe yaramayabilir. Aynı zamanda koyu ten rengine sahip olan kişilerde derin lekelerin giderilmesi için kimyasal peeling kullanılması olumsuz sonuçlara neden olabilir. Uygulanması en doğru ve garantili yöntem lazerle leke tedavisidir. Lazerle leke tedavisinde en derin lekelere bile ulaşmak mümkündür.

Lazerle leke tedavisinde renk maddesine etki eden lazerler ile cildi soyan lazerler kullanılmaktadır. lazerle leke tedavisinde en büyük avantaj sadece lekenin bulunduğu bölgeye uygulama yapılması ve cildin kalan kısmına zarar gelmemesidir.

Leke tedavisinde hastalar birden bire çok iyi sonuçlar almayı bekler. Ancak bu yanlış bir tutumdur. Bu gibi tedavilerde belirli bir süre tanınması lazımdır. Bir iki seans ile çözümlenecek lekeler çok yeni olan lekelerdir. Diğer lekeler ise uzun süreli bir tedavi sürecine ihtiyaç duyar. Bu nedenle lekelerinizde herhangi bir değişiklik olmadığını düşünerek tedavinizi yarım bırakmamanızı öneririz.