CO2 Fraksiyonel Lazer | Clinimed
Nişantaşı: 0(212) 232 39 90 - Ataşehir : 0(216) 510 34 72 - 0(544) 275 11 31 info@clinimed.com.tr
EN

CO2 Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel karbondioksit lazer nedir ve nasıl çalışır?

Fraksiyonel karbondioksit lazer (10600 nm), derin kırışıkları düzeltmeye yardımcı, sıkı, yeni ve genç bir cilt oluşumunu destekleyen güvenli ve etkili bir lazerli cilt yenileme yöntemidir. Çalışma prensibinde; istenmeyen dokuyu buharlaştıran, yüksek yoğunluklu karbondioksit lazeri kullanır. Fraksiyonel karbondioksit lazerin daha hızlı iyileşme süresi sağlayan kısmı çalışma özelliğidir. Bu teknikte binlerce mikroskopik ısı kolonu cildin derinine inerken, zarar görmüş eski cilt hücreleri temizlenir; genç, parlak ve sağlıklı yeni hücrelerin gelişimi desteklenir.

 

Fraksiyonel karbondioksit lazer hangi bölgelere uygulanabilir?

Sadece yüz çizgi ve kırışıklıkları için değil aynı zamanda boyun, dekolte ve el gibi diğer cilt bölgelerine de uygulanabilir.

Fraksiyonel karbondioksit lazer’in faydalan nelerdir?

-Tek seansta bile gözle görülür sonuçlar -Daha pürüzsüz, daha düzgün, yenilenmiş bir cilt -Derin çizgilerin ve kırışıklıkların yumuşatılması -Güneş ve yaşa bağlı lekelerin iyileştirmesi

Fraksiyonel ablatif korbondioksit lazer ile fraksiyonel non-ablatif lazer tedavilerinin arasındaki farklar nelerdir?

Her iki sistemde de cilt kısmen tedavi edilir. Ablatif uygulamada cildin daha derin katmanlarına ulaşır. 8u etki; cilt altı dokusu ısıtılarak ortaya çıkar. Bununla birlikte sonuçta tek bir seansta bile gözle görülür sonuçlar elde edilir, iyileşme süreci genellikle fraksiyonel non-ablatif lazer tedavisinden daha uzundur.

 

Fraksiyonel karbondioksit lazer nasıl uygulanır? Uygulama ağrılı mıdır?

işlemden 45-60 dakika önce uygulama yapılacak bölgeye topikal anestetik krem sürülür. Tedavi sırasında hafif derecede sıcaklık, ısı veya rahatsızlık hissi duyulabilir. Bununla birlikte bilinen eski karbondioksit lazer tedavisine göre, fraksiyonel karbondioksit tedavisi sonrasında kendiniz çok daha rahat hissedersiniz. Tüm yüz uygulaması yaklaşık 20-30 dakika sürmektedir.

Fraksiyonel karbondioksit lazer tedavisinden sonra neler beklemeliyim? Riskleri nelerdir?

Tedavinin derecesine bağlı olarak, uygulamadan sonra toplu iğne başı gibi noktasal izler olabilir. €n sık görülen yan etkiler genellikle bir hafta içinde azalan ödem ve tedavinin şiddetine bağlı olarak 2 ay kadar uzayabilen kızarıklıktır. Daha az sıklıkla kaşınma, kuruluk, soyulma ve pullanma ile karşılaşılabilir.

Esmer hastalarda nadiren kahverengi lekeler olabilir.Diğer olası etkiler geçicidir.

Uygulama sonrası ne gibi tedbirler almalıyım? işlemden sonraki bir oy içerisinde güneşe karşı dikkatli olunmalı ve güneş koruyucu krem (en az spf 30) kullanmalısınız.

Fraksiyonel karbondioksit lazer tedavisinin pozitif etkileri ne zaman görülür?

Uygulamadan hemen sonra cilt yüzeyi daha yumuşak, parlak görünümlü ve gergindir. 3-6 ay içerisinde cildinizdeki yenilenme çok net gözlenir.

 

Lazer ile Akne , Ameliyat ve Yara İzlerinin Tedavisi

 

Fraksiyonel karbondioksit lazer nedir ve nasıl çalışır?

Fraksiyonel karbondioksit lazer (10600 nm), derin kırışıkları düzeltmeye yardımcı, sıkı, yeni ve genç bir cilt oluşumunu destekleyen güvenli ve etkili bir lazerli cilt yenileme yöntemidir. Çalışma prensibinde; istenmeyen dokuyu buharlaştıran, yüksek yoğunluklu karbondioksit lazeri kullanır. Fraksiyonel karbondioksit lazerin daha hızlı iyileşme süresi sağlayan kısmı çalışma özelliğidir. Bu teknikte binlerce mikroskopik ısı kolonu cildin derinine İnerken, zarar görmüş eski cilt hücreleri temizlenir; genç, parlak ve sağlıklı yeni hücrelerin gelişimi desteklenir.

Sivilce İzleri

Sivilce ergenlik çağında en sık gözlenen cilt hastalığıdır. İyileşme sürecinde ciltle izler oluşabilmekte ve özellikle yüz bölgesinde gözlenmektedir. Akne izi olarak da bilinen bu izler leke şeklinde olabileceği gibi scar denilen pürüzlü şekilde de olabilmektedir. Özellikle cilt yüzeyinden kabarık veya çökük izler önemli derecede sorun oluşturmaktadır.

Tedavisi

Sivilce izlerinin tedavisinde, maske, krem ve peeling gibi uygulamaların yanı sıra cerrahi yöntemler de denenmiştir; ancak söz konusu cerrahi yöntemler de etkin çözümler sunamamıştır. Bu tedavi uygulamaları son yıllarda terk edilmeye başlanmış ve “Karbondioksit Fraksiyonel Lazer” ön plana çıkmıştır. Karbondioksit Fraksiyonel lazer uygulanması FDA onaylı olup, uygulamadan elde edilen sonuçlar bilimsel yayınlarda da yer almaktadır.

Bu uygulama ile hasarlı olan cilt alanı kısmen buharlaştırılıp, buharlaşan dokunun yerini vücudun ürettiği yeni doku alır. Her seans sonrasında izler daha da azalmakta ve iyileşme bir ay içinde gerçekleşir. Genelde ihtiyaca göre 1-3 seans uygulanır; ancak ek seans gerekmesi halinde, uygulamadan bir ay sonra gerçekleştirilebilir.

Kesici Alet İzleri

Kaza gibi çeşitli nedenlerle jilet, bıçak ve benzeri kesici aletlerle ciltte oluşan izler, görsel açıdan rahatsızlık verebilmektedir.

Tedavisi

Birçok kişi görsel açıdan rahatsızlık edici olan izlerin kaybolması için tüm tedavileri denemektedir. Bu amaçla izin çevresine ve üzerine izi hasarlayıcı tedaviler denenmiş de olsa söz konusu tedavilerin, izleri daha da kötü hale getirdiği belirlenmiştir.

Günümüzde ise daha düzgün iyileşme sağlayan Karbondioksit Fraksiyonel lazer kullanılmaya başlanmıştır. Söz konusu uygulama ile önemli derecede başarı sağlanmakla beraber iyileşme oranı, izin yoğunluğuna ve derinliğine göre kişisel farklılıklar göstermektedir. Fraksiyonel lazer uygulaması kesici alet izlerinde ayda bir kez uygulanmaktadır.