Lazer ile Vajina Daraltma | Clinimed
Nişantaşı: 0(212) 232 39 90 - Ataşehir : 0(216) 510 34 72 - 0(544) 275 11 31 info@clinimed.com.tr
EN

Lazer ile Vajina Daraltma

Vajina neden genişler ? 
İlerleyen yaş, yapılan doğumlar, genetik yatkınlık ile bağ dokusunun zayıflığı, sık cinsel ilişkiler, kürtaj gibi jinekolojik müdahaleler vajina dokusunda genişleme, bollaşma – gevşeme nedenidir. Bu durum ‘vajinal relaksasyon sendromu’ olarak da bilinir.

Tek bir normal doğum veya doğumun zor ve sıkıntılı bir şekilde gerçekleşmesi vajinal genişlemeye sebep olmaktadır. Doğumun sezaryenle sonuçlanması dahi vajinada bir gevşeme, genişleme, bollaşma nedenidir. Normal doğum sonrasında vajinadaki genişleme kalıcıdır. Yani, lohusalık döneminden sonra pek çok organ normal yapısına kavuşsa da vajina eski sıkılığına asla geri dönemez.

Sık cinsel ilişkiler, kürtajlar, sık jinekolojik muayeneler sonucunda da vajina genişlemektedir.

Vajina içi bağ dokusu yaşa bağlı olarak da zayıflamaktadır. Bu nedenle ilerleyen yaş ile de vajina bollaşmakta, genişlemektedir. Sigara içimi de bunu arttırır.

Bazı genç kızlarda da doğuştan vajina genişliği olabilmektedir. Hatta vajina içinde belirgin düzeyde yumuşaklık da mevcuttur (‘Wide and smooth vagina’). Bu durumda hem kadın hem de erkek partnerde cinsel haz olumsuz etkilenmektedir.
Lazer ile Vajinal Daraltma 

Lazer ile vajina daraltma genel olarak; vajinanın sıkılaşma, yenilenmesi ve gençleştirilmesi amaçları ile yapılır. Tıbbi ismi ile ‘Vajina rejuvenasyon’ (vagina rejuvenation) olarak bilinmektedir. Amaç, vajinanın sıkılaşması ve böylelikle hem kadın hem de erkek partnerde mekanik etkiyle cinsel hazzın arttırılmasıdır.

Lazer ışığı sayesinde vajina içindeki bağ dokusu aktive olmaktadır, hatta yeni kolajen oluşumu da gerçekleşmekte ve bunun sonucunda farkedilebilir düzeyde sıkılaşma gerçekleşmektedir. Ayrıca bu bölgedeki kan dolaşımı artmakta, doğal vajinal lubrikasyon (ıslanma) artmaktadır. Özellikle menopoz döneminde gelişen vajinal kuruluk ve buna bağlı cinsel ilişkideki acının engellenmesi amaçlarıyla da vajinal lazer kullanılmaktadır.

Lazer uygulaması sonrası dokudaki uyarılma iki ay kadar devam eder. Yani uygulama yapıldıktan sonra belli bir süre ile sıkılaşma kendiliğinden devam etmektedir.

Vajinanın lazerle yenilenmesi daha sıklıkla cinsel hazzın arttırılması ve cinsel doyumun sağlanması amaçları ile her kadına uygulanabilir.
Vajina içi kolajen bağ dokusunun zayıflığı nedeni ile idrar kaçırma şikayeti yaşayanlarda,

Vajinalarında gevşeme hissi yaşayan ve ameliyat olma kaygısı yaşayan kadınlarda,

Vajinadaki gevşeme nedeni ile partnerleri ile ilişkilerinde zevk alamayan, partnerleri ile sorun yaşayan, orgazm olamayan ve ameliyat olup günlük hayatından uzak kalmak istemeyen kadınlarda,
Cinsel ilişkide ağrı sorunu yaşayan belli grup hastalarda,
Sık sık vajina enfeksiyonlarla (vajinit problemi) karşılaşan kadınlarda,
Menopozda veya menopoz haricinde vajinal ıslanma sorunu ile karşı karşıya olan kadınlarda uygulanmaktadır.

Lazerle vajina daraltma ve yenileme işlemleri doğru teknik ile yapıldığında oldukça yüzgüldürücü sonuçlar vermektedir. Cerrahi bir işlem olmadığı için, riskleri de yok denecek kadar azdır.

Lazerle cerrahi olarak bir kesi yapılmadığından, iyileşme de son derce hızlı olmaktadır. Lazer ile vajina sıkılaştırma (vajinal rejuvenasyon) sonrasında kişiler aynı gün veya bir gün sonra günlük hayatlarına devam edebilirler. Aynı gün içerisinde duş alınmasında dahi sakınca yoktur.