Saç Dökülmesi | Clinimed
Nişantaşı: 0(212) 232 39 90 - Ataşehir : 0(216) 510 34 72 - 0(544) 275 11 31 info@clinimed.com.tr
EN

Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi Hakkında

Saç dökülmesi sadece saçlı deriyi veya vücudun tamamını etkileyebilir. Kalıtım, hormonal değişiklikler, tıbbi durumlar veya ilaçların bir sonucu olarak saç dökülmesi görülebilmektedir. Erkekler, kadınlar ve çocuklar saç dökülmesi yaşayabilirler. Saç dökülmesi, tipik olarak saç derisinden aşırı miktarda saç dökülmesi anlamına gelir. Yaşla birlikte kalıtsal saç dökülmesi, kelliğin en yaygın nedenidir.

Saç dökülmesi, nedenine bağlı olarak birçok farklı şekilde görülebilir. Aniden veya yavaş yavaş gelişebilir, yalnızca saç derinizi veya vücudunuzu etkileyebilir. Bazı saç dökülmesi türleri geçici olsa da diğerleri kalıcıdır.

Saç dökülmesinin belirtileri şunlardır;

Kafanın üstünde yavaş yavaş dökülme: Bu, saç dökülmesinin en yaygın türüdür ve hem erkekleri hem de kadınları etkiler. Erkeklerde saç genellikle alından M harfine benzer bir çizgi ile dökülmeye başlar. Kadınlar genellikle alında saç çizgisini korur.

Dairesel veya yamalı dökülme: Bazı insanlar, madeni para büyüklüğünde dökülmelerle karşılaşabilirler. Bu tip bir saç dökülmesi saç derisini etkilese de bazen sakallarda veya kaşlarda da görülür. Bazı durumlarda saç dökülmeden cildiniz kaşınabilir.

Ani saç dökülmesi: Fiziksel veya duygusal bir şok saçların dökülmesine neden olabilir.

Çoğu insan normalde günde 50-100 tel arasında saç dökülmesi yaşar. Bu genellikle saç dökülmesine neden olmaz, çünkü yeni saç aynı anda büyür. Saç dökülmesi, başka durumlarda ortaya çıkar. Saç dökülmesinin kesin nedeni tam olarak anlaşılamamış olabilir, ancak genellikle aşağıdaki faktörlerden bir veya daha fazlası ile ilgilidir;

Aile geçmişi (kalıtım)

Hormonal değişiklikler

Tıbbi durumlar

İlaçlar

Saç dökülmesi tek bir faktöre değil, birçok faktöre birden bağlıdır. Bu nedenle saç dökülmesine neyin neden olduğu bulunmalı ve tedavi planlanmalıdır. Bir dizi faktör saç dökülme riskinizi artırabilir;

Aile öyküsü

Yaş

Zayıf beslenme

Diyabet gibi bazı tıbbi durumlar

Stres