Saç Dökülmesi Tedavisi | Clinimed
Nişantaşı: 0(212) 232 39 90 - Ataşehir : 0(216) 510 34 72 - 0(544) 275 11 31 info@clinimed.com.tr
EN

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç dökülmesi veya diğer adıyla alopesi, erkekler, kadınlar ve çocuklar için bir endişedir. Çok sık rastlanan bir sorun olan saç dökülmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Saç insan vücudunda her yerde yetişmektedir. Saç, cildin dış tabakasındaki kıl foliküllerinde üretilen keratin adı verilen bir proteinden oluşur.

Herhangi bir zamanda, bir kişinin kafa derisindeki saçların yaklaşık %90’ı büyüyor. Her folikül, yaş, hastalık ve çok çeşitli faktörlerden etkilenebilen kendi yaşam döngüsüne sahiptir. İnsanlar yaşlandıkça saç gelişim hızı da yavaşlar.Saç dökülmesinin birçok çeşidi vardır, bunlar da alopesi olarak adlandırılır;

Androjenik alopesi, hem erkek hem de kadınları etkileyebilen genetik bir durumdur. Bu durum, erkek tipi kelliğe neden olarak genç yaşlarda başlayabilmektedir. Bu durumda, tırnak ve ön kafa derisindeki saçların giderek kaybolması görülmektedir.

Alopesi areata genellikle aniden başlar ve çocuklarda ve genç erişkinlerde yamalı şekilde saç dökülmesine neden olur. Bu durum tamamen kellik ile sonuçlanabilir.

Trikotillomani, çocuklarda daha sık görülen, kişinin kendi saçını çektiği psikolojik bir bozukluktur.

Bazı saç dökülmesi türleri için etkili tedaviler mevcuttur. Ancak bazı saç dökülmeleri kalıcıdır. Yamalı alopesi gibi bazı durumlarda saçlar bir yıl içinde tedavi edilmeksizin yeniden gelişebilir. Saç dökülmesi tedavileri, ilaçlar, cerrahi işlem, lazer tedavisi ve peruk gibi seçenekleri içerir. Tedavinin amacı, saç büyümesini teşvik etmek, saç dökülmesini yavaşlatmak veya saç dökülmesini gizlemektir.

Kalıcı saç dökülmesinin en yaygın türünde başın sadece üst kısmı etkilenir. Saç ekimi cerrahisi ile geriye kalan saçlardan en iyi şekilde faydalanmak mümkündür. Bu işlem sırasında, saç derisinin arka veya yanından alınan saç kökleri kafa derinizin kel kısımlarına yerleştirir.