Sivilce Tedavisi | Clinimed
Nişantaşı: 0(212) 232 39 90 - Ataşehir : 0(216) 510 34 72 - 0(544) 275 11 31 info@clinimed.com.tr
EN

Sivilce Tedavisi

Sivilce Tedavisi

Sivilce, bir diğer adıyla akne cilt altında oluşan tıkalı gözeneklerin bir sonucu olarak ortaya çıkan kırmızı, iltihaplı kabarıklıklar olarak bilinmektedir. Sivilce genellikle gençlerde çok sık görülse de yetişkinlik sivilcesi olarak adlandırılan sivilcelere de sık rastlanmaktadır. Genellikle yüz, boyun, sırt ve omuz bölgelerinde ortaya çıkan sivilce ergenlik döneminde çok daha fazla şekilde seyretmektedir. Ancak sivilcenin 40’lı yaşlara kadar görülebildiği de bir gerçektir. Kimi zaman sivilce tedavi edilmese bile kendiliğinde yok olmakta ve ciltte herhangi bir soruna neden olmamaktadır. Ancak kimi sivilceler tedavi edilmezse iz bırakabilmekte ve cilt estetiğini bozmaktadır. Bu nedenle sivilce tedavi edilmelidir.

Sivilce hayatı tehdit eden bir hastalık olmasa da cilt üzerindeki etkileri hastayı psikolojik olarak etkilemekte ve kendiyle barışık yaşamasını engellemektedir. Bu nedenle dikkate alınmalıdır.

SİVİLCE NASIL OLUŞUR?

Ergenlik döneminde erkeklik hormonu her iki cinste de artmakta ve yağ bezlerini uyarmaktadır. Yağ bezlerinin uyarılmasıyla beraber bu bezlerin en sık olduğu bölgelerde de sivilceler çıkmaktadır. Aynı zamanda sivilce oluşumu hormon bozukluklarından dolayı da görülmektedir.

SİVİLCE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Sivilcenin kontrol edilmesi uzun bir süre alabilmektedir. Sivilce tedavileri çeşitlidir ve kişiye özeldir. Tedavinin amacı sivilceden korunmak ve yeni sivilcelerin çıkmasını engellemektir. Çıkan sivilceler de kendiliğinden iyileşmektedir. Ancak çıkan bir sivilce 6-8 hafta süresince iyileşmiyorsa o zaman tedavi değişikliğine gidilmesi şarttır. Sivilce tedavisinde ağızdan alınan ilaçlar veya kremler kullanılabilir. Tedavi şekli sivilcenin yoğunluğuna, tipine ve süresine göre değişmektedir. Uzun senelerdir var olan sivilce oluşumlarının tedavisi farklı olurken sivilcelerin yeni çıkmaya başladığı dönemde yapılacak olan tedavi de farklıdır. Bu nedenle uzman dermatolog yardımı alınması şarttır.