Teartrough Dolgusu | Clinimed
Nişantaşı: 0(212) 232 39 90 - Ataşehir : 0(216) 510 34 72 - 0(544) 275 11 31 info@clinimed.com.tr
EN

Teartrough Dolgusu

 

Genç bir yüzde cilt altını destekleyen birbirleri ile ilişkili 7 ayrı yağ yastıkçığı kompartmanı bulunmaktadır. Bu yağ yastıkçıkları derinin daha gergin görünmesinde alttan destek yaparken diğer taraftan dokuları travmalardan da korumaktadır.

Yaş ilerledkçe hem bu yağ yastıkçıklarında kayıp hemde kemik yapılarda aşınmalar meydana gelmekte dolayısı ile yer çekiminin etkisi ile ciltte sarkmalar görülmektedir. Bu sarkmalar özellikle orta yüzde burun kenarındaki çizgiye (nazolabial alan) doğru ve çene bölgesinde yanlarda (jaw line=çene hattı) meydana gelen katlantılar şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Bu sarkmalara bulging de denilmektedir. Sonuç olarak nasolabial alanda ve yanaklarda çukurlanmaya, malar çıkıntının (orta yüz kemiği) belirginliğinin azalmasına neden olmaktadır.

Diğer taraftan alt göz kapağında uzama ve burada orbiküler kasın (göz kası) daha belirgin olmasına, göz yaşı oluğu deformitesi (tear trough deformitesine) ve elmacık kemiği (zygoma ) üzerinde V şekşinde deformasyona (bozukluğa) neden olmaktadır.

Sonuç olarak yüzün ortasında konkav ve konveksite arasındaki denge bozulmaktadır.