Temporal Dolgusu | Clinimed
Nişantaşı: 0(212) 232 39 90 - Ataşehir : 0(216) 510 34 72 - 0(544) 275 11 31 info@clinimed.com.tr
EN

Temporal Dolgusu

 

Şakaklar; yüzün gençleştirilmesi stratejisini planlarken sık sık hekim ve hastalar tarafından ihmal edilmektedir. Oysa şakak bölgesine yapılacak estetik uygulamalar yüze daha genç bir görünüm kazandırma açısından önemli bir etki yaratmaktadır.

Genç bir yüzde şakaklar dolgun görünümlü, elmacık kemiği dokuları ile devamlılık gösteren sınırları belirsiz olmalıdır. Kaşların dış kısmı şakak ön kısmına kadar uzanmaktadır. Dolgun ve anatomik olarak yeterli bir şakak kaşın dış kısmını desteklediği için yüzün karşı görünümünde kaşların dış kısmı görünmelidir. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi şakak yumuşak doku volüm azalmalarında ilk problem kaşların dış kısmının görünürlüğünün azalmasıdır.

Yaşlanma ile birlikte şakaklarda destek doku azalmakta bu alan konkav görünmekte. Şakağın anatomik olarak ön sınırını yapan göz dışı kemiği daha belirgin hale gelmekte. Bu alandaki değişim kaşın en dış kısmını dışarı doğru çekmektedir. Yüz kemiksi bir görünüm kazanmaktaıdr. Buna yüzün skeletinizasyonu denilmektedir.

Estetik değerlendirmede genç bir yüz için kullanılabilecek belirgin bir tanım bulunmamaktadır. Bırakın tanımı sosyal yada kültürel değerler ile sürekli değişmektedir. 1990 ların ortalarında moda tasarımcısı Calvin Klein’ın kullanıdğı “heroin chic” olarak tanımlanan ve Kate Moss ile popüleştirilen estetik görünümü hatırlayalım. Sürekli yorgun, aşırı zayıf bir vücut ve yüz, solgun bir cilt, göz altlarında koyuluk ve şakaklarda çökme görüntüsü

1990 sonlarında tam tersi bir süreç başladı. Ünlü fotoğrafçılardan Davide Sorrenti ve Gisele Bundchen’in öncülüğünde daha sağlıklı yüz ve vücut görünümü desteklendi. Bunda belkide bu dönemde hızla artan HIV riski ve AIDS hastalarının olumsuz görüntüleri etken olmuştur. Nerede ise yüzün çok zayıf olması ve dolgunluğunun az olması bu hastalık ile özdeştirilmiştir. Günümüzde de halen daha dolgun bir yüz isteği devam etmektedir.

Yaşlanma ile deriden kemik dokusuna kadar destek dokularının azalması yaşanmaktadır. Şakaklar bu değişimlerin yaşandığı estetik alanımız.

Şakaklarda yapılabilecek yenileme ve gençleştirme uygulamları dermal dolgular başta olmak üzere lazer tedavileridir.